Pokud se bavíme o virtualizaci hardwaru, jsem si jistý, že se bavíme o pravděpodobně nejznámější a nejvyužívanější formě virtualizace. S rostoucím výkonem serverů je možné na jednom fyzickém serveru rozjet třeba až 5 – 20 strojů záleží na HW konfiguraci, obecně platí, že čím víc RAM tím víc strojů si mohu dovolit. Pro představu pokud mám dostatek diskové kapacity a například 1x 8C CPU a 64 GB RAM jsem bez problému schopen rozjet až 8-12 strojů.
Počátky této koncepce se datují do počátku šedesátých let, kdy firma IBM přišla s řešením vytvoření několika počítačů v rámci jednoho fyzického stroje. První stroj, který využíval virtualizace byl IBM 704 s technolohií CTSS – tedy Compatible Time Sharing System. Základem všeho byl „Virtual machine monitor“ – dnes „hypervisor“ – který má přístup k fyzickým prostředkům stroje – tedy hardwaru. Ovšem desktopové počítače, které disponovaly x86 procesory o něčem podobném vůbec nemohly uvažovat, protože na to neměly fyzické prostředky – lidově řečeno na virtualizaci nestačily. Samozřejmě pokrok nezastavíme a tak jedna z prvních firma VMware přišla s revolučním řešením – vytvořila v počítači skutečném počítač skutečný.
Pokud se chceme bavit o výhodách hardwarové virtualizace:
- Zátěž serverů je optimalizovaná – zvýšení využití hardwarových zdrojů o 50%-70%
- Snížení nároků na prostor v serverovnách
- Snížení nároků na chlazení – lidově – méně strojů méně topí
- Snížení spotřeby elektřiny – snížení nákladů na provoz IT o 50-70%
- Centrální správa a přístup ke všem serverům
- Rychlejší nasazování nových serverů
- Rychlejší správa zdrojů – CPU, RAM, HDD
- Snadné zálohování a obnova dat – také můžeme využít snapshotů
- Zvýšení dostupnosti aplikací – HA cluster
Pokud se zeptáme na otázku “ Je snad nějaký důvod proč virtualizaci nerealizovat ?“ může někdo namítnout – pokud Ti odejde železo tak Ti odejde třeba až 10 serverů, které máš na železe zvirtualizované. Ovšem já mohu namítnout, že mám infrastrukturu zálohovanou a to tak, že se mi každý den odlívají zálohy virtuálních strojů na stroj jiný. Pokud tedy jde o nějakou disaster recovery, jednoduše vemu zálohu celého virtuálního stroje, naimportuji ji na stroj druhý a tam jej bez problému spustím… Opravdu si nedokážu představit, že dojde k havárii a já musím přeinstalovat operační systém se softwarem a obnovit na něj data ze zálohy. U virtualizace je možné zálohovat jak celý stroj tak aplikace běžící v něm. Není tedy problém odlívat pouze MSSQL 2012 Standart jako aplikaci. Pokud se rozhodnu o přesun z fyzického stroje A na fyzický stroj B (pokud disponuji diskovým polem) klidně jej mohu přesunout za provozu a na virtuální stroj, který migruji klidně pingat dokonce jsem měl během migrace spuštěnou vzdálenou plochu a zaplé video na youtube a vše běželo bez problémů – strašná výhoda pokud nám na železe A odejde RAMka, HDD a nelze to udělat za běhu.
Mezi špičky, které se zabývají virtualizací považuji:
- Hyper-V 2012R2
- VMware vSphere 5.5
- XenServer 6.2